Українська і зарубіжна музична література. 3

Українська і зарубіжна музична література

Перший рік навчання

Тема 3. Дитячi iгpи, iгpaшки, кaзкa тa кaзкoвi гepoї в мyзицi

Багато композиторів різних країн створювали музику для дітей. Звичайно ж, часто дитячі музичні твори розповідали про казкових персонажів. У збірці фортепіанних п’єс П.І. Чайковського „Дитячий альбом” є виразний музичний портрет Баби Яги, героїні багатьох народних казок. По-своєму побачив казкову стару чаклунку інший російський композитор, Модест Петрович Мусоргський. У збірці „Картинки з виставки” одна з п’єс називається „Хатинка на курячих ніжках”, у якій змальовано і Бабу Ягу, і її шалений політ понад лісом. Цей твір має три частини. Перша і третя подібні, а середній розділ містить інший музичний образ. Така побудова твору називається тричастинною репризною формою, умовно її можна позначити буквами АВА.

У такій же музичній формі створено також п’єсу норвезького композитора Едварда Гріга „Хода гномів”, у якій світлий музичний образ середньої частини помітно контрастує з крайніми, в яких змальовано таємниче і моторошне підземне царство казкових істот.

Казки, як і пісні, також бувають народними й авторськими. Героя мультфільмів Міккі Мауса вигадав Уолт Дісней, а його музичний портрет виразно намалював композитор Манфред Шмітц.

В музичних творах для дітей відображені не тільки казки й казкові герої, а також дитячі ігри та іграшки. У п’єсі П.І. Чайковського „Гра в конячки” стрімкий біг уривчастих акордів передає радість хлопчика від веселої гри, а в збірці „Дитячі ігри” французького композитора Жоржа Бізе є виразна музична картинка, що називається „Дзига”.

Музична табакерка – це скринька, в якій музичний механізм може відтворювати нескладну приємну мелодію. Композицію з такою назвою, в якій витончено відтворю­ються образи іграшкового світу, написав російський композитор Анатолій Костянтинович Лядов. Враження від іншого механічного музичного пристрою – шарманки, зараз вже майже забутої – змалював у своїй п’єсі „Полька-шарманка” композитор Дмитрій Дмитрович Шостакович.

◀  Попередня тема   ♬   Наступна тема  ▶