Українська і зарубіжна музична література. 4

Українська і зарубіжна музична література

Перший рік навчання

Тема 4. Cвiт твapин, мyзичнi пoдopoжi, кapтини cвятa

В багатьох казках і легендах, творах живопису втілені образи живих істот, що існують поряд з нами – тварин, пташок, комах. Цей дивовижний світ втілено і в багатьох музичних творах. Один з найвідоміших – „Карнавал тварин” французького композитора Камілла Сен-Санса, який явтор назвав „Зоологічною фантазією для інструментального ансамблю”. Перед нами ніби проходять „Королівський марш лева”, метушливі й галасливі „Кури і півні” прудконогі „Антилопи”, а завершує цей ряд жартівливих музичних образів прекрасний ліричний „Лебідь”, мабуть, найвідоміша з усіх п’єс циклу. На цю музику видатна балерина Анна Павлова створила чудову композицію „Вмираючий лебідь”, яку пізніше з успіхом виконували також талановиті танцівниці Галина Уланова, Майя Плісецька та інші.

П’єса М.П. Мусоргського „Балет невилуплених пташенят” з фортепіанного циклу „Картинки з виставки” теж розповідає про світ живої природи. Метушливі звуки у високому регістрі передають і писк новонароджених пташок, і їхні спроби розправити крильця, й незграбні рухи на тоненьких ніжках.

За допомогою музики можна також побувати в різних країнах. Дитячі мрії про далекі подорожі звучать в багатьох п’єсах з „Дитячого альбому” П.І. Чайковського. В цих творах композитор навіть використовує деякі мелодіїї, почуті ним у Німеччині, Франції та Італії, дотепно імітує музичні особливості пісень різних народів.

Кожен народ має свої традиції, обряди, свята, що також відображено у творах багатьох композиторів. Одним з найулюбленіших наших свят з давнини й донині є Масляна – останній тиждень перед Великим постом, коли традиційно проводжають зиму і зустрічають весну. П’єса „Масляна” з фортепіанного циклу П.І. Чайковського „Пори року” – це яскрава й радісна картина народного гуляння. А у балеті композитора Ігора Федоровича Стравинського „Петрушка” святкування Масляної зображено за допомогою різних інструментів симфонічного оркестру та народних мелодій, що змінюють одна одну.

◀  Попередня тема   ♬   Наступна тема  ▶