Українська і зарубіжна музична література. 6

Українська і зарубіжна музична література

Перший рік навчання

Тема 6. Змicт мyзичниx твopiв. Пpoгpaмнa мyзикa. Пoвтopeння вивчeнoгo

Мова музики зрозуміла без слів. Музика може заспокоїти і розвеселити, „написати картину” і „розказати казку”, користуючись лише звуками. Але часто композитор у тій чи іншій формі все ж пояснює слухачам зміст музики. Інструментальні твори, в основі яких лежить певний образ або сюжет, визначений автором за допомогою назви або в інший спосіб, називаються програмними.

Такі твори зазвичай мають назви, які підказують слухачам, як зрозуміти задум автора, а музикантам — як краще виконати музику. Твори, зміст яких розкривається тільки назвою п’єси, є і в будь-якій збірці для музикантів-початківців, і в більш складній музиці.

Іноді, крім назви, композитор подає до музики літературну передмову, в якій більш чи менш докладно переказує зміст кожного епізоду свого твору, отже, задум автора розкри­вається не тільки музичними засобами. Так, наприклад, зробив Анатолій Костянтинович Лядов у симфонічній картині „Баба Яга”. А в чотирьох концертах, що мають спільну назву „Пори року” А. Вівальді підказує слухачам музичні образи за допомогою віршів-сонетів. Кожна з дванадцяти п’єс циклу „Пори року” П.І. Чайковського має не тільки назву місяця, якому вона присвячена, а ще одну, більш конкретну назву і невеликий віршований епіграф.

Іноді композитор не пояснює докладно свій задум, але точно вказує літературний сюжет чи образ, що надихнув його на створення музики. На сюжет „Казки про царя Салтана” О.С. Пушкіна Микола Андрійович Римський-Корсаков написав однойменну оперу. Симфонічна картина „Три дива” з цієї опери містить три яскраві замальовки: веселої Білочки, мужніх Богатирів і чарівної Царівни Лебеді.

Зустрічається в музиці і програмність іншого типу, коли сюжету немає, а музика малює якийсь один певний образ, картину або пейзаж. „Картинки з виставки” Модеста Петровича Мусоргського називаються так тому, що в них він передав свої враження від деяких творів, які були представлені на виставці художника Віктора Гартмана. Серед малюнків, які по-своєму побачив композитор — „Хатинка на курячих ніжках”. Зображення ескіза годинника у вигляді казкової хатинки надихнуло композитора на створення музичного портрета її хазяйки, Баби Яги. Цикл п’єс для фортепіано „Картинки з виставки” містить також уже відомий нам „Балет невилуплених пташенят” та інші яскраві й талановиті музичні замальовки.

◀  Попередня тема   ♬   Наступна тема  ▶