Українська і зарубіжна музична література. 15

Українська і зарубіжна музична література

Перший рік навчання

Тема 15. Пoняття пpo мyзичнi жaнpи. Boкaльнi жaнpи. Пicня i poмaнc

У різних видах мистецтва за час їхнього існування склалися різні види творів. У літературі це роман, повість, оповідання, у живописі – пейзаж, портрет, натюрморт. Різновиди творів у межах одного виду мистецтва називають французьким словом жанр, тобто тип, вид. Музичні твори поділяють на такі основні жанри, як вокальні та інструментальні, а ті, в свою чергу, поділяються на симфонічний, оперний, камерний, пісенний та інші. Не всі музичні жанри виникли одночасно. Наприклад, пісні з’явилися ще в далекій давнині, а опера народилася в Італії наприкінці XVI століття.

За час свого існування жанри сильно змінювалися і розвивалися, тому слово жанр зараз вживається й у більш вузькому значенні. Наприклад, говорять про жанр комічної чи ліричної опери, у симфонічній музиці – про жанр симфонії, симфонічної поеми, сюїти.

Вокальна музика – це музика, призначена для співу (від італійського слова voce, що значить „голос”). Усі вокальні жанри, тобто види музики для співу, зародилися з найдавнішого вокального жанру – пісні, з поєднання музики і слова.

Однією з головних причин популярності і доступності пісні є її простота. Навіть про найсерйозніші речі пісня може говорити простими словами, поєднаними з нескладною мелодією. У пісні, як правило, різні віршовані строфи співаються на одну мелодію, що повторюється кілька разів. Найчастіше пісні пишуться в куплетній формі. Строфа пісні називається куплетом. Зазвичай він складається з двох частин – заспіву і приспіву. У заспіві слова щораз міняються, а в приспіві залишаються без змін. Пісня є основою вокальних дуетів, тріо і більш великих ансамблів. З одноголосної пісні виникла хорова музика, для якої написана багата література композиторами різних країн.

Дуже близький до пісні вокальний жанр, який називається романсом. Пісня і романс мають багато спільного, але є також деякі відмінності. По-перше, у романсі, на відміну від пісні, буває, що музика більш гнучко і точно змінюється в залежності від тексту. Пісня може виконуватись з інструментальним акомпанементом, а може і без нього (такий спів називають італійським словом a capella), а у романсі обов’язково повинен бути інструментальний супровід. Пісню може виконувати будь-яка кількість людей – від одного до кількох тисяч, а романс, за невеликими винятками, співає один виконавець. Крім того, зміст романса, порівняно з піснею, зазвичай більш ліричний, а форма може бути не тільки куплетною, а також іншою, наприклад, тричастинною або рондоподібною.

Пісні і романси бувають дуже різними. Надзвичайно різноманітні народні пісні. Твори, що написані композиторами, теж дуже відрізняються один від одного. Існують пісні-марші, пісні-гімни, танцювальні пісні. Найпоширеніші – ліричні пісні. Дуже популярні естрадні пісні, написані багатьма відомими авторами. До жанру пісні зверталися композитори різних часів з багатьох країн. Наприклад, австрійький композитор Франц Шуберт, який жив у ХІХ столітті, був автором понад 600 пісень. І пісня, і романс мають такі різновиди, як елегія (твір задумливого, сумного характеру), серенада (ліричний вітальний твір, зазвичай на честь коханої), баркарола (лірично-мрійлива музика, пов’язана з темою спокійного руху води), балада (твір розповідного характеру з послідовним розгортанням подій).

◀  Попередня тема   ♬   Наступна тема  ▶