Українська і зарубіжна музична література. 16

Українська і зарубіжна музична література

Перший рік навчання

Тема 16. Boкaльнi aнcaмблi й xopи. Жaнpи xopoвoї мyзики

Як і в інструментальній музиці, виконання вокальних творів може бути сольним, коли співає один виконавець, або ансамблевим. Назви вокальних ансамблів такі ж, як у музикантів-інструменталістів – дует, тріо, квартет... Яскраві приклади вокальних дуетів – „Дует кішок” Дж. Россіні або дуетне виконання баркароли „Пливе човен” М.В. Лисенка. У виконанні жіночого тріо в супроводі фортепіано дуже виразно звучить „Українська баркарола” відомого українського композитора минулого століття Станіслава Пилиповича Людкевича.

Якщо виконавців вокального твору багато, то такий ансамбль має назву хор (в перекладі з латинської – юрба, збори). Хоровий спів є найбільш давнім видом музичного мистецтва. На відміну від сольного співу, в якому розкриваються особисті почуття і настрої, хорова музика передає колективні емоції та думки. Існує два види хору: однорідний та мішаний. Однорідні хори можуть складатися з дитячих, жіночих або чоловічих голосів. Мішані хори зустрічаються частіше, і вони, як і ансамблі, можуть бути дуже різними за складом. Невеликий за кількістю учасників хор називається камерним (італійською camera значить кімната). Група однорідних голосів у хорі, яка виконує в унісон (італійською – однозвучно) свою мелодію, називається хорова партія. У хорі будь-якого складу кількість виконавців однієї партії не може бути менша трьох. Система запису всіх партій хорового твору – це хорова партитура. Керує хором диригент або хормейстер.

З часом склалися такі жанри хорової музики, як хорова обробка народної пісні, хорова мініатюра і цикл хорових мініатюр (в перекладі з грецької цикл значить коло). Також хори є складовою частиною таких музичних жанрів, як опера, кантата і ораторія.

Найкращі обробки українських народних пісень створили композитори Микола Віталійович Лисенко та його послідовник Микола Дмитрович Леонтович. Саме їм вдалося талановито перекласти одноголосні народні пісні на багатоголосні хорові твори, де кожна з партій хору має свою самостійну лінію.

Видатний український композитор ХХ століття Борис Миколайович Лятошинський написав хоровий цикл на вірші О.С. Пушкіна „Пори року”. Це чотири картинки природи, подані надзвичайно натхненно і поетично.

◀  Попередня тема   ♬   Наступна тема  ▶