Українська і зарубіжна музична література. 23

Українська і зарубіжна музична література

Перший рік навчання

Тема 23. Жaнpи iнcтpyмeнтaльнoї мyзики. Mapшoвa мyзикa

Інструментальна музика – це музика, яку, на відміну від вокальної, виконують на музичних інструментах.

Марш є одним з найбільш стародавніх і поширених інструментальних жанрів. Вважають, що ще в давньогрецьких трагедіях актори виходили на сцену під ритмічний акомпанемент ударних інструментів. Також на розвиток цього жанра вплинули солдатські похідні пісні різних народів.

Французьке слово marche означає ходьба. Так називають музику, написану в чіткому, енергійному ритмі, під яку зручно рухатися. Марші дуже різноманітні за характером і змістом, але поєднує їх те, що марші пишуться завжди в парному розмірі – на дві чи чотири чверті. Винятки бувають дуже рідко. У маршовій музиці зазвичай присутній пунктирний ритм, що підкреслює частки такту. Маршова музика створює в людей єдиний настрій, допомагає злагодженості, погодженості їхніх рухів.

Марші бувають побутові та концертні. Серед побутових поширені похідні, урочисті, спортивні, а також військові. До військових належить „Запорізький марш” композитора-кобзаря Євгена Адамцевича. „Весільний марш” німецького композитора Фелікса Мендельсона – це приклад урочистого марша. Часто в характері і ритмі маршу пишуться пісні. Безліч пісень-маршів написав композитор Ісак Йосипович Дунаєвський.

В жанрі маршу написано багато дитячих інструментальних п’єс. Наприклад, у „Дитячому альбомі” П.І. Чайковського є і жалобний марш – „Похорон ляльки”, і бадьорий „Марш дерев’яних солдатиків”, що має спільні риси з „Солдатським маршем” німецького композитора Роберта Шумана в його збірці „Альбом для юнацтва”.

Для втілення мужніх, героїчних образів композитори часто використовують риси маршу, тобто маршовість, у творах різних жанрів. Буває, що марш входить складовою частиною до великого твору – сонати або симфонії, як, наприклад, „Похоронний марш” із сонати b-moll Ф. Шопена.

Марші звучать в операх і балетах. В опері італійського композитора Джузеппе ВердіАїда” переможний марш виконують два оркестри – симфонічний і духовий, котрий знаходиться на сцені. Також два оркестри виконують „Марш Чорномора” в опері М.І. ГлінкиРуслан і Людмила”. А марш з опери С.С. Прокоф’єваЛюбов до трьох апельсинів” допомагає зрозуміти і сюжет, і характер головного героя.

Найчастіше марші пишуться в тричастинній репризній формі. Реприза може бути точною або видозміненою. У балеті П.І. ЧайковськогоЛускунчик” марш написаний у тричастинній формі. Діти марширують, а потім починають бігати навколо ялинки.

◀  Попередня тема   ♬   Наступна тема  ▶