Українська і зарубіжна музична література. 27

Українська і зарубіжна музична література

Перший рік навчання

Тема 27. Джaз

Американські танці ХХ століття тісно пов’язані з напрямком, що має назву джаз. Ця музика виникла у США спочатку серед темношкірих нащадків рабів, які знаходили в ній розраду.

Спершу це була справжня африканська музика, яку привезли з собою раби, але згодом на неї вплинули християнські релігійні мелодії. Так виникли негритянські релігійні пісні – спіричуелси (англійське слово spiritual значить „духовний”).

Пізніше з’явилися пісні-скарги, що називаються блюзами (англійський вислів blue devils значить „журба”). Однією з форм танцювальної інструментальної музики був регтайм, цю назву можна перекласти з англійської як „рваний ритм”. Всі різновиди джазової музики об’єднують її головні особливості: гострий ритм, вільний розвиток мелодії, імпровізаційність.

У джазовій музиці виконавець є в той же час і композитором. Найбільш поширені джазові інструменти – саксофон, труба, тромбон, кларнет, фортепіано, контрабас, ударні та інші.

Найвідоміші джазові музиканти вважаються взірцем у цьому жанрі. Перш за все це темпошкірі виконавці.

Луї Армстронг (1901–1971) – джазовий трубач і співак, якого називали „королем джазу”. Крім труби, володів багатьма іншими духовими музичними інструментами, а також мав хрипкий голос специфічного тембру. Віртуозність виконання і надзвичайно великий репертуар здобули йому неймовірну популярність. Вплив Армстронга позначився на творчості майже всіх музикантів, які творили після нього.

Дюк Елінгтон (1899–1974) був композитором, піаністом, аранжувальником. Навчався у відомих американських музикантів, а згодом створив власний оркестр, з яким гастролював у різних країнах. Вперше почав використовувати в якості інструменту людський голос. Писав музику для джазових колективів (джаз-бендів), а також для симфонічних оркестрів, театральних постановок, мюзиклів і кінофільмів.

Елла Фіцджеральд (1917–1996) – американська джазова співачка, яка володіла голосом з діапазоном в три октави і вважається однією з найвидатніших вокалісток в історії джазу.

Скотт Джоплін (1868–1917) – композитор і піаніст, один з засновників класичного регтайму. Крім невеликих концертних творів, був автором балету, двох опер та інших творів великої форми на основі регтайму.

Серед класиків джазу були не тільки негритянські музиканти. Глен Міллер (1904–1944), який який походив з бідної родини, самостійно навчився грати на тромбоні. Виконавська майстерність, а також талант аранжувальника і композитора згодом дозволили йому створити оркестр, який одразу став найпопулярнішим і всесвітньо відомим гастрольним колективом.

Джордж Гершвін (1899–1937), американський композитор і піаніст, народився в сім’ї, яка емігрувала з Одеси. Особливості його стилю – поєднання традицій імпровізаційного джазу, елементів афроамериканського музичного фольклору з європейськими класичними жанрами і формами. Композитор створив багато джазових вокальних та інструментальних творів, три десятки оперет і мюзиклів. Найвідоміші його твори – „Рапсодія в стилі блюз”, а також опера „Поргі і Бесс”, яку вважають найпопулярнішою американською оперою. За основу для написання арії „Sommertime” з цієї опери композитор взяв українську колискову пісню „Ой ходить сон коло вікон”, яку він почув у Нью-Йорку у виконанні Українського Національного хору під керуванням Олександра Кошиця.

◀  Попередня тема   ♬   Наступна тема  ▶