Українська і зарубіжна музична література. 34

Українська і зарубіжна музична література

Перший рік навчання

Тема 34. Mиcтeцтвo кiнo*

Мистецтво кіно виникло наприкінці XIX століття. Його появі сприяли численні досягнення науки і техніки.

У XX столітті кіно поряд з літературою набуло провідного значення серед інших видів мистецтва. Кінематографу доступні будь-які події і явища, якими б великими чи дрібними вони не були.

За своєю природою кіно – синтетичне мистецтво. Воно поєднує досягнення в розвитку літератури, театру, живопису, графіки.

Художні засоби кіно різноманітні і багаті. Кіно – це, у першу чергу, зорова дія, тому серед засобів виразності в кіно головна роль належить кадру, на якому фіксується увага глядача. Дуже важливий монтаж, що може бути швидким чи повільним. За допомогою монтажу досягається потрібний темпоритм. Велике значення мають рухливість відстані між глядачем і видовищем (зміна планів), зміна точки і кута зору.

Батьківщина кінематографа – Франція. Перші фільми були зняті і показані в Парижі у 1895 році братами Люм’єрЛуї й Огюстом. У перші десятиліття, до кінця 20-х років XX століття, фільми були німими, показ супроводжувався музичним акомпанементом, іноді – кінодекламацією. У той час екранне мистецтво мало назву „великий німий”. Звук у кіно був сприйнятий не всіма і не одразу, багато хто вважав, що в кіно він недоречний, однак згодом звук став необхідним компонентом фільму.

Спочатку кіно виникло як чорно-біле. Колір став одним із засобів виразності в кіно лише з розвитком технічних умов. У сучасному кіно колір – один з найважливіших художніх засобів.

Із самого моменту виникнення кіномистецтво було тісно пов’язане з музикою. Уже під час демонстрації перших німих кінофільмів показ супроводжував піаніст-імпровізатор, тоді таких музикантів називали таперами. Коли з’явилося звукове кіно, музика стала звучати майже в кожнім фільмі. Музика в кіно може звучати в кадрі або поза кадром. Створюючи кіномузику, композитор повинен враховувати особливості фільму, побажання режисера, точно розраховувати час. Музика в кіно – це не просто супровід і доповнення зорових вражень, а й засіб створення єдиного зорово-слухового образу. Видатними кінокомпозиторами були Ніно Рота, Енніо Морріконе, Ісаак Дунаєвський, Максим Дунаєвський, Ісаак Шварц, Мікаел Таривердієв та інші.

Професії актора і режисера в кіно мають певні особливості, до кіноакторів і кінорежисерів цей вид мистецтва висуває свої специфічні вимоги.

◀  Попередня тема   ♬   Наступна тема  ▶