Українська і зарубіжна музична література. 37

Українська і зарубіжна музична література

Перший рік навчання

Тема 37. Mиcтeцтвo циpкy*

Цирк – це мистецтво акробатики, еквілібристики, гімнастики, пантоміми, жонглювання, фокусів, клоунади, музичної ексцентрики, дресирування тварин.

Головна ознака мистецтва цирку, що вирізняє його з-поміж інших – ексцентричність, тобто незвичайність. Вона дозволяє передати особливий художній зміст, що розкриває владу людини над простором, над світом тварин, над власним тілом і своїми почуттями.

В основі циркового мистецтва лежить специфічна вправа – трюк, складна для виконання й емоційно вражаюча дія. Із сукупності трюків, емоційності, артистизму народжується художній образ, свій у кожного виконавця. Артист цирку створює художній твір композиційною організованістю номера, продуманим чергуванням трюків, артистичним спілкуванням з партнером. Джерела цирку – у трудовій, обрядовій, військовій діяльності людей. Перші згадки про циркове мистецтво зустрічаються ще в єгипетських папірусах, а також у документах Давньої Греції, Давнього Рима, Індії, Китаю, Японії. Джерела вітчизняного цирку – у виступах на народних гуляннях та ярмарках мандрівних артистів.

Слово „цирк” походить від латинського слова circus, що значить „коло”. Цирками називають будинки з круглим тринадцятиметровим манежем, куполом і амфітеатром місць для глядачів. Крім того, існує інший тип цирків – пересувні розбірні шапіто, з наметом із брезенту і збірних конструкцій.

Традиційно циркові вистави завжди супроводжуються музикою, яка підкреслює та емоційно підсилює найбільш яскраві моменти номерів.

◀  Попередня тема   ♬   Наступна тема  ▶