Українська і зарубіжна музична література. 39

Українська і зарубіжна музична література

Перший рік навчання

Тема 39. Bиди пpocтopoвиx миcтeцтв*

Архітектура, декоративно-вжиткове мистецтво й образотворчі мистецтва – скульптура, живопис і графіка – відносяться до просторових мистецтв. Образотворчі мистецтва іноді називають ще пластичними мистецтвами. Особливість цих видів мистецтва в тому, що вони художньо відображають дійсність у візуальних, тобто зорових образах.

Перші твори образотворчого мистецтва виникли ще в первісних людей. Твори стародавніх художників були тісно пов’язані з їх практичною діяльністю. Це були переважно сцени полювання, зображення тварин, часто виконані з разючою майстерністю.

Протягом тисячоліть просторові мистецтва були в тісному зв’язку з релігією. Наприклад, старовинна архітектура – це переважно храми, скульптура – статуї богів, живопис – ікони і розписи церковних стін, твори декоративно-вжиткового мистецтва – здебільшого предмети церковного побуту.

Згодом зросла роль образотворчого мистецтва як засобу осмислення внутрішнього світу людини: воно розкриває його за допомогою своїх особливих виразних засобів, головні з яких – колір, малюнок, композиція, форма.

Як і в музиці, всередині кожного з видів образотворчого мистецтва існує розподіл на жанри, обумовлений спільністю або подібністю предметів зображення.

Кращі твори образотворчого мистецтва, створені протягом тисячоліть, зібрані в художніх музеях. Найвідоміші з них – Лувр у Парижі, Прадо в Мадриді, Альбертина у Відні, Дрезденська картинна галерея в Німеччині, численні музеї в Італії, Третяковська галерея і Музей образотворчих мистецтв імені О.С. Пушкіна в Москві, Ермітаж і Російський музей у Санкт-Петербурзі. Один з найкращих музеїв України – Львівська картинна галерея. Багато чудових музеїв образотворчого мистецтва знаходиться в Києві.

◀  Попередня тема   ♬   Наступна тема  ▶