Українська і зарубіжна музична література. 41

Українська і зарубіжна музична література

Перший рік навчання

Тема 41. Cкyльптypa*

Скульптура – це просторово-образотворче мистецтво, що освоює світ у пластичних образах. Скульптура завжди передає рух. Навіть повний спокій сприймається в скульптурі як внутрішній рух. Основні засоби виразності скульптури – об’єм і світлотінь, а також фактура вихідного матеріалу. Колір використовується в скульптурі нечасто, тому що один з виразних засобів скульптури – узагальнення, яке зникає при розфарбуванні.

Матеріали скульптури можуть бути твердими і м’якими. До твердих відносять відомі з давнини мармур, бронзу, граніт та інші камені, дерево. Пізніше до них додалися сталь, бетон, пластмаса й інші матеріали. М’які – це глина, пластилін, пластика. Виготовлення скульптури з твердих матеріалів називається ваянням, з м’яких – ліпленням. М’які матеріали вважаються тимчасовими, при роботі з ними зазвичай передбачається виливок у більш довговічні.

Скульптура буває круглою і рельєфною. Рельєфна скульптура пов’язана з площиною. Якщо зображення виступає над площиною більш ніж наполовину, скульптура називається горельєфом, якщо менше – барельєфом. Іноді зустрічається заглиблений рельєф.

Кругла скульптура відтворює майже винятково зображення людини чи тварин. Рельєфу доступне зображення реального середовища, яке оточує живих істот, що почасти ріднить його з живописом.

Відомі такі види скульптури, як монументальна, станкова, садово-паркова, а також мала, або дрібна пластика. Для монументальної скульптури найбільш характерні такі тверді матеріали, як камінь і метал. Цей вид скульптури відрізняється великими розмірами.

Твори станкової скульптури, що зазвичай зустрічаються в музеях, менші за розмірами, їх найпоширеніший матеріал – мармур і дерево. Садово-паркова скульптура, встановлена в парках і фонтанах, узгоджується з архітектурним стилем свого оточення йдоповнює ландшафтні та архітектурні композиції. У житловому інтер’єрі поширена мала пластика, що прикрашає побут людей. Це можуть бути речі вжиткового характеру або невеликі декоративні скульптури. До малої пластики відноситься і дитяча іграшка, розповсюджена у творчості різних народів. Матеріали малої пластики – порцеляна, дерево, глина та інші.

Найпоширеніший жанр скульптури – портрет. Зображення людини до пояса називається погруддям. Зображення тварин відносять до анималістичного жанру. Дуже розповсюджений побутовий жанр і сюжетні композиції – зображення сценок з життя. Скульптури історичного жанру – це, як правило, багатофігурні композиції. Найчастіше вони належать до монументального виду скульптури, відрізняються великими розмірами і виконані з бронзи або граніту.

◀  Попередня тема   ♬   Наступна тема  ▶