Українська і зарубіжна музична література. 45

Українська і зарубіжна музична література

Перший рік навчання

Тема 45. Дeкopaтивнo-вжиткoвe миcтeцтвo*

Вжиткове, або прикладне мистецтво – це предмети побуту, створені за законами краси. Це речі, зроблені не тільки як корисні, але і як прекрасні, що мають свій художній образ. Декоративно-вжиткове мистецтво за своєю природою національне, воно народжується зі звичаїв, звичок, вірувань народу і дуже близьке до його повсякденного життя.

Види вжиткового мистецтва дуже різноманітні. Це кераміка, різьблення по дереву, художній розпис, вишивка, плетиво, обробка металу, ткацтво та інші. Для кожної місцевості характерні якісь певні, особливо улюблені й розповсюджені види вжиткового мистецтва. Широко відомі, наприклад, петриківський розпис, білоруська соломка, палехська мініатюра. Ще в далеку давнину люди виготовляли та прикрашали орнаментами посуд, фарбували й розписували тканини, вишивали одяг, створювали ювелірні вироби. В давнину твори вжиткового мистецтва багато в чому були пов’язані з релігією.

У декоративно-вжитковому мистецтві особливе місце посідає орнамент. Древні орнаменти приховують символи сил природи: Сонця, Води, Космосу. У давнину орнаменти на одязі й домашньму начинні служили оберегами від злих сил. З цією ж метою надягали персні, сережки, шийні прикраси-амулети, також оздоблені орнаментами: геометричними, рослинними, фігурними. Давнє декоративно-вжиткове мистецтво було дуже лаконічне у виборі кольору. Найчастіше вживалися чорний, білий та червоний кольори, що символізують основні стихії природи.

До наших днів давня символіка предків дійшла у вишивках, великодніх яйцях-писанках, інших виробах вжиткового мистецтва.

Народне декоративно-вжиткове мистецтво велику увагу приділяє естетиці предметів побуту. Повсякденні речі, створені руками народних майстрів, радують красою в сполученні з доцільністю.

◀  Попередня тема   ♬   Наступна тема  ▶