Українська і зарубіжна музична література. 8

Українська і зарубіжна музична література

Третій рік навчання

Тема 8. Tвopчicть Eдвapдa Гpiгa

Протягом декількох століть Норвегія знаходилася в залежності від Данії, а потім від Швеції. З середини XIX століття почалася боротьба держави за незалежність і пов’язане з нею зростання національної культури і мистецтва. Видатним представником норвезької музики став Едвард Гріг (1843–1907 рр.), композитор світового значення, який справив вплив не тільки на творчість скандинавських авторів, але й на європейську музику в цілому. Гріг яскраво й виразно втілив у музиці образи народної поезії і рідної природи, заклавши основи норвезької національної класики.

У творчості Гріга широко використовуються особливості норвезької народної музики: численні орнаменти, альтеровані ступені, а також ритми народних пісень і танців – спрінгара, халлінга, гангара. Для його творів не характерні великі форми. Гріг писав пісні, фортепіанні п’єси, камерні ансамблі, п’єси для симфонічного оркестру.

Гріг народився в місті Бергені, перші уроки музики одержав від матері. Складати музику почав із дванадцяти років. У п’ятнадцять років вступив до Лейпцігської консерваторії, де познайомився з музикою німецьких романтиків, що мала на нього великий вплив. Після закінчення консерваторії Гріг кілька років жив у Копенгагені. Там він познайомився з письменником Гансом Кристіаном Андерсеном, удосконалював музичну освіту в композитора Нільса Гаде. В Копенгагені Гріг познайомився зі співачкою Ніною Хагеруп, яка стала згодом його дружиною і першою виконавицею вокальних творів.

З 1866 по 1874 роки композитор жив у столиці Норвегії Кристіанії (Осло), працював диригентом Філармонійного товариства. В ці роки були написані знаменитий Концерт для фортепіано з оркестром, „Ліричні п’єси” для фортепіано, ряд пісень на слова поетів Андерсена, Б’йорнсона, Ібсена. Велике значення для молодого композитора мала підтримка Ліста, який високо оцінив його роботу.

З 1875 року Гріг постійно жив у рідному Бергені. В цей період був написаний один з найвідоміших творів композитора – музика до драми Г. Ібсена „Пер Гюнт”, а також Балада для фортепіано, „Норвезькі танці” для фортепіано в чотири руки, ряд зошитів фортепіанних п’єс і вокальної лірики, інші твори. Музика Гріга здобуває дедалі більше визнання на батьківщині і за кордоном. Композитор відвідував з концертами багато європейських столиць, де виступав як піаніст і диригент. Гріг був обраний членом ряду академій, а в 1893 році разом з Чайковським – доктором Кембріджського університету.

◀  Попередня тема   ♬   Наступна тема  ▶