Українська і зарубіжна музична література. 5

Українська і зарубіжна музична література

Перший рік навчання

Тема 5. Myзичний пopтpeт. Myзикa в poдиннoмy кoлi тa внyтpiшнiй cвiт людини в мyзицi. Myзикa пocмixaєтьcя

Слова „портрет” і „пейзаж” найчастіше застосовують до образотворчого мистецтва. Але бувають також літературні й музичні портрети. Якщо в живописі й літературі портрет передає переважно зовнішній вигляд і характер зображуваної особи, то музичний портрет перш за все відображає почуття та настрої того, про кого розповідає композитор.

Ми вже ознайомилися з кількома музичними портретами: підступної Баби Яги, веселого й дотепного Міккі Мауса, таємничого Гнома. Зображення тварин в „Зоологічній фантазії” – це теж музичні портрети, переважно жартівливі. Серед творів вокальної музики також зустрічаються портрети. Вокальна мініатюра „Балакунка” Сергія Сергійовича Прокоф’єва на вірші Агнії Львівни Барто змальовує портрет дуже балакучої школярки. В цьому творі музичні інтонації дотепно передають особливості мови дівчинки.

П’єса „Мама” з „Дитячого альбому” П.І. Чайковського – це ніби подвійний музичний портрет. Твір побудовано як дует матері й дитини: нижній і верхній голоси рухаються паралельно, відтіняючи один одного і створюючи враження лагідної довірливої розмови.

Існує багато інших музичних творів, темою яких є стосунки в родинному колі, особливості спілкування дорослих і дітей. У вокальному циклі „Дитяча”, який М.П. Мусоргський написав на власні тексти, відображено різні моменти життя дітей та їхні взаємовідносини з родиною. П’єса-сценка „У кутку” містить зразу два музичні портрети: сердитої няні й ображеного маленького хлопчика, покараного за пустощі.

Почуття дитини, її внутрішній світ відображено в багатьох творах з циклу „24 дитячі п’єси для фортепіано” українського композитора Віктора Степановича Косенка. У п’єсах „Не хочуть купити ведмедика” і „Купили ведмедика” показані різні переживання дитини – від благань, схлипувань і відчаю до захвату й радості.

Досить часто композитори різних часів писали й жартівливі твори. Крім вже відомого нам „Карнавалу тварин”, дуже часто виконується прекрасний витончений „Жарт” Йоганна Себастьяна Баха. А „Дует кішок” італійського компози Джоаккіно Россіні – це весела вокальна сценка, в якій без слів ясно, що дві кицьки ніяк не можуть порозумітися.

◀  Попередня тема   ♬   Наступна тема  ▶