Українська і зарубіжна музична література. 19

Українська і зарубіжна музична література

Перший рік навчання

Тема 19. Oпepeтa i мюзикл*

Опери зазвичай відрізняються серйозністю змісту, складністю музичної мови. Значно легший для сприйняття інший вид музичного спектаклю — оперета (у перекладі — маленька опера). Провідна роль в цьому жанрі також належить музиці. В опереті, як і в опері, використовують класичний склад оркестру і такі ж форми номерів: арії, ансамблі, хори. Але в опереті вони коротші й простіші, засновані на пісенних і танцювальних мелодіях. В опереті, на відміну від серйозної опери, музичні епізоди чергуються з розмовними діалогами.

Оперета виникла в другій половині XIX століття у Франції. Зміст її був веселим, музика — доступною і захоплюючою, з простими пісеньками, маршами, танцями. Прекрасні оперети писали французький композитор Жак Оффенбах („Прекрасна Єлена”, „Синя борода”), австрієць Йоганн Штраус („Циганський барон”, „Летюча миша”), угорський композитор Імре Кальман, який довгий час жив і працював у Відні („Сільва”, „Маріца”, „Принцеса цирку”). Широко відомі оперети І. Дунаєвського „Вільний вітер” і Біла акація”. Для виконання оперети також існують спеціальні театри — музичної комедії.

„Принцеса цирку” – одна з найвідоміших в світі оперет. Вона була створена в 1926 році, з того часу й донині виконується в багатьох країнах видатними співаками.

В 1952 році композитор Йосип Ковнер написав оперету „Акулина” за мотивами повісті О.С. Пушкіна „Панночка-селянка”. На відміну від повісті, в опереті більше дійових осіб і дещо змінено сюжет.

Різновид оперети, що називається мюзикл, виник наприкінці ХІХ століття в Сполучених Штатах. Цей жанр відрізняється тим, що зміст його більш серйозний, а музична мова досить проста, вона близька естрадній і побутовій музиці. Склад оркестру в мюзиклі більш різноманітний, поряд з традиційними використовуються й сучасні електроінструменти, значно важливішу роль грають танцювальні епізоди. Класичними вважаються мюзикли „Моя прекрасна леді” Фредеріка Лоу, „Вестсайдська історія” Леонарда Бернстайна. В наш час мюзикл є одним з найпопулярніших видів музичної вистави.

Мюзикл „Привид опери” композитор Ендрю Ллойд-Уеббер створив у 1986 році. Цей твір розповідає про силу справжнього кохання, що здатне пом’якшити навіть найчерствіше серце.

„Собор Паризької Богоматері” був створений композитором Ріккардо Коччанте в 1998 році за однойменним романом Віктора Гюго. В основі сюжету – трагічна історія кохання.

◀  Попередня тема   ♬   Наступна тема  ▶