Українська і зарубіжна музична література. 29

Українська і зарубіжна музична література

Перший рік навчання

Тема 29. П.I. Чaйкoвcький. Бaлeт „Лycкyнчик”

Один з найвідоміших балетів — „Лускунчик” П.І. Чайковського, створений за сюжетом відомої казки німецького письменника Ернста Теодора Амадея Гофмана про Лускунчика і Мишачого короля. Це романтична вистава про красиву й чисту душу юної героїні, про силу кохання й людяності, що переборює злі чари.

Балет складається з двох дій, різних за змістом. Головні дійові особи — дівчинка Маша й лялька Лускунчик, який, перемігши Мишачого короля та подолавши зле чаклунство, перетворюється на прекрасного Принца й запрошує Машу до своєї чарівної Країни солодощів.

Другу дію балету композитор прикрасив яскравим і виразним дивертисментом. За наказом Феї Драже з’являється стіл з ласощами, починаються танці. Перед глядачем проходить низка казкових образів, створенню яких сприяє використання різних оркестрових тембрів.

У темі Іспанського танцю („Шоколад”) звучить соло труби з використанням кастаньєт в середній частині, що надає музиці характерного національного колориту.

Арабський танець („Кава”) виконують струнні, котрим акомпанує тамбурин. У цьому танці Чайковський використав грузинську народну музичну тему.

Дзвінку мелодію Китайського танцю („Чай”) виконує флейта-пікколо в супроводі низьких звуків фагота. Це створює враження комічного лялькового танцю.

Російський танець Тропак („Пряник”), починаючись в досить швидкому темпі, поступово ще більше прискорюється і закінчується неймовірно швидким танцювальним рухом.

Казковий образ Феї Драже допомагають створити кришталеві звуки челести – інструмента, що був замовлений композитором у Франції спеціально для цього номера.

Витончений і тендітний Танець пастушків виконують три флейти. Це ніби ожили витончені порцелянові статуетки, що прикрашали святковий стіл.

Музика балету „Лускунчик” широко відома, фрагменти з балету часто звучать у концертах в перекладенні для фортепіано й інших інструментів.

◀  Попередня тема   ♬   Наступна тема  ▶