Українська і зарубіжна музична література. 43

Українська і зарубіжна музична література

Перший рік навчання

Тема 43. Гpaфiкa*

Графіка завжди супроводжувала живопис, але її не завжди відокремлювали в особливий вид мистецтва. Її основний виразний засіблінія, а також світлотінь, іноді – кольорові плями. Графічними прийомами користуються живописці, готуючи начерки для картини – пером, олівцем, вугіллям. Тут роль графіки допоміжна.

Як окремий вид мистецтва графіка виступає в гравюрі, коли зображення вирізують на якому-небудь матеріалі. Потім з цього зображення роблять відбиток на папері – естамп. Основні види гравюри – ксилографія, або дереворит (гравюра на дереві), офорт, або мідьорит (гравюра на металі), літографія (гравюра на камені). У навчальних роботах набула поширення ліногравюра, коли зображення вирізують на лінолеумі. Іноді використовують також гіпс, картон та інші матеріали.

Особливість виразної сили графіки – у її лаконізмі (стислості). Графіка більш умовна, ніж живопис, багато чого опускаючи і недоговорюючи, вона підкреслює основне, найбільш характерне й виразне. Інше домислює глядач. З початку XIX століття графіка стала самостійним і дуже розповсюдженим видом мистецтва. У цей же час виникли графічні жанрикнижкова ілюстрація, газетні і журнальні малюнки, політична карикатура, плакат, афіша. Останнім часом все більшого значення набуває комп’ютерна графіка.

Найважливіша область застосування графіки – оформлення книги. Гарний ілюстратор не просто малює те, про що розповідає книга, але і передає дух, стиль, художню манеру письменника. Крім ілюстрацій, художник оформлює обкладинку і суперобкладинку книги, титульний лист, заставки і кінцівки, буквиці. З мистецтвом графіки пов’язаний також і книжковий шрифт, оскільки буква – теж графічний знак.

◀  Попередня тема   ♬   Наступна тема  ▶