Українська і зарубіжна музична література. 5

Українська і зарубіжна музична література

Другий рік навчання

Тема 5. Mиcтeцтвo Дaвньoгo Pимy

На мистецтво Давнього Рима багато в чому вплинула давньогрецька культура. Іншим важливим джерелом давньоримського мистецтва було мистецтво етрусків. Цей народ жив у I тис. до н.е. на Апенінському півострові. Етруски помітно випереджали своїх сусідів у розвитку. Вони вміли прекрасно обробляти дерево і камінь, будували міста, дороги, мости, храми.

Етруски залишили зразки незвичайного мистецтва, яке було цілком присвячене смерті. Етруські гробниці усередині відтворювали житловий будинок. Поруч з тілами покійних клали ювелірні вироби, дорогоцінний посуд, бронзові дзеркала з прекрасним гравіруванням на міфологічні теми. Померлих зображували саркофаги і канопи, що служили сховищем для попелу покійних. На відміну від греків, етруски відтворювали не ідеальні, а індивідуальні, неповторні риси людських облич.

Своє уявлення про потойбічний світ етруски відобразили в настінних розписах гробниць, де зустрічаються, зокрема, зображення музикантів й танцівників.

Поступово культура етрусків згасла, вони змішалися з римлянами, які успадкували вищі досягнення цього народу в інженерному мистецтві, будівництві й архітектурі.

Під назвою „Давній Рим” мається на увазі не тільки місто Рим античної епохи, але і всі завойовані ним країни і народи. Римське мистецтво — найвище досягнення і підсумок розвитку давнього мистецтва. Давній Рим дав людству культурне середовище: зручні для життя міста, дороги, мости, прекрасні будинки. Художники Давнього Рима вперше звернули увагу на внутрішній світ людини і відобразили його в жанрі портрета.

Як і в Греції, у Давньому Римі жодне свято не обходилося без музики, співу і танців, що також виникли в трудових процесах і сільських обрядах. Музиканти в Давньому Римі були в пошані і користувалися привілеями. Грати на музичних інструментах і співати навчалися індивідуально, а також у музичних школах. Професію вчителя музики поважали настільки, що деяким вчителям встановлювали пам’ятники ще за життя.

Багато музичних інструментів римляни запозичили в інших народів: грецькі кімвал, ліра, кіфара, арфа, різні види флейти, єгипетський систр, грали також на трубах і волинках. Музиканти, які грали на одному інструменті, поєднувалися в колегії. Згодом у Римі виникли оркестри. Любили в Римі і танці, багато з яких були грецького походження.

На відміну від Греції, у Давньому Римі вистави не були пов’язані з релігійними обрядами. Перші давньоримські актори були етрусками. Їх називали гістрионами, від етруського слова „гістер” — актор. Спочатку вони представляли жартівливі комічні імпровізації — сатири й ателлани, пізніше грецькі трагедії. З давньоримських драматургів найбільш відомі Плавт і Теренцій, що писали в основному комедії.

Римські актори, на відміну від грецьких, не були повноправними громадянами, вони походили з рабів або переселенців, і їхнє становище довго було принизливим. Лише згодом ставлення до акторів змінилося. Професійні актори об’єднувалися в трупи.

Приміщення для спектаклів теж відрізнялося від грецького театру. Спочатку актори виходили на невеликі тимчасові підмостки — естраду. Пізніше почали будувати дерев’яні театри. Для поліпшення акустики користалися вбудованими мідними чи глиняними посудинами — голосниками. Театри мали критий верх і всередині прикрашалися. У римському театрі вперше з’явилася завіса. Доступ у давньоримський театр був відкритий для усіх без винятку. Його вільно відвідували навіть раби і рабині.

Мистецтво римського часу залишило безліч чудових пам’яток. Важливо відзначити, що саме в римській державі відбувся перехід від язичництва до принципів християнського мистецтва, склалися його основні передумови.

З II століття н.е. починається поступовий занепад імперії. На початку IV століття столиця була перенесена з Рима в Константинополь, заснований на місці селища Візантій, а потім імперія розпалася на Східну і Західну. В середині V століття Західна імперія була захоплена племенами варварів з Центральної Європи, а Східна — Візантія — існувала ще близько тисячі років.

◀  Попередня тема   ♬   Наступна тема  ▶