Українська і зарубіжна музична література. 16

Українська і зарубіжна музична література

Другий рік навчання

Тема 16. Tвopчicть Гeopгa Фpiдpixa Гeндeля

З ім’ям Генделя (1685–1759 рр.) пов’язаний насамперед розвиток опери й ораторії. Для його творчості характерне прагнення до героїчних тем, до зображення народних мас, яскравих подій, зазвичай на античні та біблійні сюжети. Музика Генделя пов’язана з німецькими й англійськими традиціями, водночас композитор широко використовує досягнення італійського оперного мистецтва. Крім того, Гендель прославився як органіст, клавірист і диригент. Композитор написав 40 опер, більше 30 ораторій, твори для органа і клавесина, концерти для органа й інші твори.

Гендель народився в німецькому місті Галле. Вже в дванадцять років він писав церковні кантати й органні п’єси, але незабаром зрозумів, що йому ближча опера. У 1703 році Гендель їде в Гамбург — місто, де був на той час єдиний у Німеччині оперний театр. Там у 1705 році була з успіхом поставлена перша опера Генделя. З 1706 по 1710 рік композитор жив у різних містах Італії, де з успіхом виконувалися його твори. В Італії він познайомився з видатними музикантами того часу — Арканджело Кореллі, Алессандро і Доменіко Скарлатті.

Згодом композитор переїхав до Лондона. З 1720 року Гендель більше 20 років очолював „Королівську академію музики” — театрально-комерційне підприємство, для якого писав опери і займався їх постановкою.

З кінця 30-х років XVIII століття провідним жанром композитора стала ораторія. Ця музика в Англії виконувалися з величезним успіхом. Монументальні героїчні ораторії на біблійні сюжети вважаються вершиною творчості Генделя. Деякі з них („Месія”, „Самсон”, „Іуда Маккавей”) звучать і в наш час. Головне місце в ораторіях Генделя належить хору, неперевершеним майстром якого був цей композитор.

Наприкінці життя композитор був оточений пошаною і повагою. Помер Гендель в Англії в 1759 році. Його твори вплинули на композиторів наступних поколінь, особливо на представників віденської класичної школи. Бетховен, який захоплювався музикою Генделя, колись сказав: „Гендель є недосяжним майстром серед усіх майстрів. Ідіть до нього і вчіться, як простими засобами творити великі речі!”.

◀  Попередня тема   ♬   Наступна тема  ▶